Yaşam

Ahmet Hamdi’nin Saatleri Ayarlama Kurumu romanı sahneleniyor

haber Merkezi

Edebiyatımızın usta yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar birbirinden değerli romanlar yazmıştır. Huzur, Beş Şehir ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı kitapları yazarın en çok bilinen ve okunan eserleri arasındadır.

Yazarın Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı romanı, oyuncu Serkan Keskin tarafından hayata geçirilmiştir. Oyunun prömiyeri 12 Nisan’da yapılacak.

Roman hakkında…

Ahmet Hamdi’nin alışık olduğumuz sembolist yaklaşımı burada da görülmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan yenilik hareketlerini ustaca betimlemelerle okurlarına aktarıyor.

Şiirsel bir üslupla kaleme alınan roman, derinden verdiği bilinçaltı mesajlarla ince göndermeler içerir. Tanpınar, Türk toplumunun doğu ve batı kültürleri arasında sıkışıp kaldığını, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte gerçekleştirilen inkılâp ve inkılapları, insanların yeniliklere ayak uyduramamasını eleştirel bir dille anlatır. .

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 1952’de tefrika edilen romanı, 1962’de kitaplaştırıldı. Ana karakter Hayri İnal’ın anılarından oluşan bu nefis roman, bir kült başyapıt. Çocukluğu ve gençliği batıl inançlarla geçen Hayri’nin hayatı da yoksulluk içinde geçer.

Saatçi ve çırak…

Bir saatçinin yanında çırak olarak çalışan Hayri için askerlik vakti gelmiştir. Hayri, askeri görevini yerine getirdikten sonra sivil hayatına devam eder ve yoksulluk onu bir daha terk etmez. Daha önce ustasının yanında çalışmış olan Hayri, derin bir saat bilgisine sahiptir. Her yüce işte olduğu gibi; Usta ve çırak ilişkisi içinde gelişen saatçilik, Hayri’nin çok sevdiği ve anladığı bir meslek.

habersefaatli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu