Haber

Kassam Tugayları: İsrail saldırılarında 50 rehine öldü

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında şu ana kadar 50 İsrailli rehinenin öldüğünü duyurdu. Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de öldürülen tutuklu sayısının 50 civarında olduğunu iddia etti.

İSRAİL ORDUSU: 224 KİŞİ REHİNE ALINDI

Geçtiğimiz saatlerde rehinelerle ilgili açıklama yapan İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, yakalanıp Gazze Şeridi’ne götürülen 224 İsraillinin ailelerine bilgi verdiklerini belirtti. Hagari, “Kayıp ve kaçırılan İsrailliler hakkında bilgi almak için baskınlarımıza devam ediyoruz. Bu rakamlar değiştikçe kayıp ve kaçırılanların ailelerini bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

‘SAVAŞ SUÇLULARININ DELİLLERİNİ ICC’YE GÖNDERDİK’

Öte yandan Filistin yönetimi, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana abluka altında olan Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarından sorumlu “savaş suçlularının yargılanması için” Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) gerekli delilleri sunduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda’nın Lahey kentinde ICC Başsavcısı Karim Khan ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Maliki, “İsrail’in son dönemde Gazze Şeridi’ne karşı işlediği suçlara ilişkin delilleri sunduk. Bu konu Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yetkisine giriyor ve Filistin’le ilgili soruşturma sürüyor.”

ICC Başsavcısı Han, Gazze’deki olaylar da dahil olmak üzere Filistin’deki gelişmelerin ICC tarafından araştırıldığını ve soruşturmanın “bağımsız ve şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü” kaydetti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu