Haber

İngiltere’de grev: 12 bin makinist işini bıraktı

İngiltere’de yaklaşık 12 bin tamirci, ücret artışı ve çalışma koşulları taleplerinin işveren tarafından kabul edilmemesi üzerine bu hafta ikinci kez greve gitti.

The Guardian gazetesinin haberine göre şoförleri temsil eden Aslef sendikasının 24 saatlik grev kararı İngiltere’deki demiryolu seferleri ile İskoçya ve Galler seferlerinin yüzde 60’ını etkiledi. Buna göre bazı sınırlarda tren seferleri yapılmazken, bazı sınırlarda sefer sayısı azaltıldı.

“DARBEDEN DOLAYI ÜZGÜNÜZ AMA ŞİRKETLERDEN VE DEVLETTEN KAYNAKLANMIŞTIR”

İşverenle fiyat artışı ve çalışma koşulları konusunda anlaşamayan makinistler, 31 Mayıs’ta greve gitti. Aslef sendikasının bugün için aldığı bir haftada ikinci grev kararı, bir günlük grev kararının ardından geldi. Ülkedeki 20 bin demiryolu işçisini temsil eden Ulusal Demiryolları, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası’nın (RMT) dün. Dün gerçekleşen grev, ülkedeki demiryolu seferlerinin yarısının iptal edilmesine de yol açtı.

Demiryolu işçi sendikaları ile Rail Delivery Group (RDG) şirketi arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Aslef’in sendikası Nisan ayında yapılan yüzde 4’lük zam teklifini reddetti. Konuyla ilgili açıklama yapan Aslef Genel Sekreteri Mick Whelan, grevin yol açtığı aksaklıktan dolayı sendikanın üzgün olduğunu söyledi. Whelan, kesintinin “15 tren şirketi ve Muhafazakar Parti hükümetinden kaynaklandığını” söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu