Haber

Güney Afrika’nın 28 yaşındaki iktidar partisi ANC, liderini seçmeye hazırlanıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 1994 yılından bu yana iktidarda olan Afrika Ulusal Kongresi, 16-22 Aralık tarihlerinde toplanacak parti kongresinde yeni dönem başkanını seçmeye hazırlanıyor.

Yaklaşık 28 yıldır iktidarda olan ANC’nin 55. Ulusal Kongresi, 16-22 Aralık tarihlerinde Johannesburg Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Kongrenin ikinci gününde yapılması planlanan oylamada partinin yeni lideri ve yönetim kurulu belirlenecek.

Başkan Ramaphosa’nın rakibi, eski Sağlık Bakanı Zweli Mkhize

2020 yılında kendisine ait bir çiftlikten kayıtsız olduğu iddia edilen en az 580 bin doların çalındığını güvenlik güçlerine bildirmediği için anayasayı ihlal etmekle suçlanan Ramaphosa, cumhurbaşkanlığı koltuğunu halkın geniş desteğiyle kurtarmayı başardı. ANC’li milletvekilleri 13 Aralık’ta bu konuyu mecliste oylayacak.

Ramaphosa, yarın başlayacak kongrede parti liderliğini sürdürmek için eski Sağlık Bakanı Zweli Mkhize ile yarışacak.

Partide yenilikçi kanadın lideri olan 70 yaşındaki Ramaphosa, 2018’den beri sürdürdüğü başkanlığını 2024’ten itibaren bir dönem daha sürdürmeyi hedefliyor.

Partinin önde gelen isimleri arasında yer alan ve yolsuzluk iddiaları üzerine 2021 yılında görevinden istifa eden Mkhize, ANC içinde popüler bir isim olarak biliniyor. Mkhize, özellikle Kovid-19 salgınıyla mücadelede gösterdiği performansla güçlü bir popülerlik yakalamıştı.

ANC

Güney Afrika’da siyahların özgürlük mücadelesinin ana unsuru olarak ülke siyasi tarihine damgasını vuran ANC, 1994’te yapılan ilk demokratik seçimlerden bu yana iktidar partisi konumunda.

Nelson Mandela’nın partisi olarak da bilinen ANC, Kasım 2021 yerel seçimlerinde en düşük oy oranını gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu